Resultat från Turebergs Explosiva

2019-01-04 | Marianne Fricke Stjernström

I Sollentunahallen gick första av fyra tävlingar som utgör Turebergs Explosiva. Här finns hässelbyarnas resultat från den första av tävlingarna, den som avgjordes den 19 december. 

 


Hässelbyare i olika åldrar på Turebergs Explosiva. Foto: Andreas Welander

 

Turebergs Explosiva #1 2018-12-19    
Sollentuna Friidrottshall      
Tävlingsledare: Ingemar Ztorm      
     
Resultat      
Män/Pojkar      
60m M/P17      
Heat 1      
4 George Maric, 03 Hässelby SK 7.86 q
5 Elias Lind, 03 Hässelby SK 7.94 q
     
60m P15      
2 Max Sundgren, 04 Hässelby SK 8.31  
     
Final M/P      
4 George Maric, 03 Hässelby SK 7.84  
8 Elias Lind, 03 Hässelby SK 8.07  
     
400m M/P      
Heat 2      
3 Fabian Olin, 04 Hässelby SK 59.49 10
4 Vincent Olsson, 05 Hässelby SK 66.83 15
     
Heat 3      
2 Max Sundgren, 04 Hässelby SK 58.99 8
     
Heat 4      
3 Gustav Welander, 06 Hässelby SK 63.68 13
     
1000m M/P      
Heat 1      
1 Matt Kinane, 68 Hässelby SK 2:55.94  
2 Marlon Tollefors, 04 Hässelby SK 2:57.21  
     
Kula P17      
3 Elias Lind, 03 Hässelby SK 13.99  
       
Kula P15      
1 Linus Jonsson, 04 Hässelby SK 12.37  
2 Elias Boman, 04 Hässelby SK 12.10  
     
Vikt P17      
2 Elias Lind, 03 Hässelby SK 11.72  
     
     
Kvinnor/Flickor      
60m F15      
Heat 2      
1 Nicole Nyberg, 04 Hässelby SK 8.33 q
     
Final K/F      
1 Nicole Nyberg, 04 Hässelby SK 8.27  
     
400m K/F      
Heat 1      
2 Lia Cederberg, 04 Hässelby SK 59.91 2
3 Fanny Karlsson, 04 Hässelby SK 63.04 3
4 Jasmine Gyllenhammar, 04 Hässelby SK 65.06 6
     
Heat 3      
1 Hannah Kinane, 06 Hässelby SK 63.49 4
     
Heat 5      
1 Nora Hägg, 06 Hässelby SK 75.12 13
     
1000m K/F      
Heat 1      
4 Nora Hägg, 06 Hässelby SK 3:43.78 9
       
Heat 2      
3 Hannah Kinane, 06 Hässelby SK 3:11.50 3
4 Tilda Bergsten, 05 Hässelby SK 3:16.54 4
Kula F17      
1 Emelie Beckman, 03 Hässelby SK 11.31  
2 Sofia Boman, 02 Hässelby SK 10.67  
3 Clara Fallenius, 03 Hässelby SK 10.61  
4 Emelie Malmborg, 03 Hässelby SK 9.90  
         
Vikt F17      
1 Sofia Boman, 02 Hässelby SK 15.68  
5 Emelie Malmborg, 03 Hässelby SK 10.62  

 

Alla resultat >>>

 


Kansliet informerar

Köp kläder: Webbshop

Till Kostnadsräkningen

Klubbens Antidopingarbete

Utbildningsplattformen
Sport conference 

Kansliet har kvällsöppet till kl 19 måndagar och torsdagar.

Men ring gärna och kolla innan du kommer, så att vi är på plats just när du dyker upp: 08-739 97 06.

Vill du inte att ditt friidrottande barn ska vara med på bild på klubbens hemsida? Mejla marianne.hsk@telia.com!

Senaste bildspelet

Fightern

Våra arrangemang

STHLM Urban Trail
11 augusti 2019 »

Stafesten för UNICEF
21-22 augusti 2019 »

Tjejmilen
31 augusti 2019 »

Lilla Tjejmilen
31 augusti 2019 »

RAMBOLL Stockholm Halvmarathon
7 september 2019 »

Tjur Ruset
5 oktober 2019 »

Kalvruset
5 oktober 2019 »

Hässelbyloppet
13 oktober 2019 »

STHLM X
19 oktober 2019 »

Höstrusket
2 november 2019 »

Mine to Run
17 november 2019 »

Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06