Resultat från Täby, Tucson och andra ställen från helgen

2019-05-14 | Marianne Fricke Stjernström

Hässelbyresultat från helgen. Från Tucson till Täby.

Simon Litzell vann en kasttävling i Tucson Arizona med 74,23 meter. Astrid sprang ett 800-meterslopp på 2:09.12. Det var i försöken, finalen gick på 2:11.47. Astrid har också betat av ett 1500-meterslopp på 4:34.42. Lisa Gunnarsson hoppade 4:16 i stav, trots skadeproblem.

 

Täby Open 

                   

 Tibblevallen, Täby    2019-05-11 - 2019-05-12

   
                     

2019-05-11 och 2019-05-12

               
                     

F17 800 m Final

                 
                     

söndag 16:15

                   
                     

1

Hannah Kinane

6

 

2:20.12

 

 

 

PB

 

 
                     
                     

F17 Kula Final

                 
                     

Vikt: 3,0kg

                 
                     

lördag 09:15

                   
                     

3

Emelie Malmborg

3

 

9.51

 

 

 

 

 

 
                     
                     

F14 80 m Försök

                 
                     

söndag 11:05

                   
                     

Heat 1Vind: +0,8

                 
                     

Heat 2Vind: -0,6

                 
                     

4

Amanda Lindén

5

 

11.68

 

q

 

 

 

 
                     

F14 80 m Final

                 
                     

söndag 13:35

                   
                     

Vind: -1,1

                 
                     

7

Amanda Lindén

5

 

11.81

 

 

 

 

 

 
                     

F14 300 m Final

                 
                     

lördag 15:50

                   
                     

A-Final

                 
                     

3

Isabelle Malmborg

5

 

47.83

 

 

8

 

 

 

C-Final

                 
                     

3

Ida Malmborg

5

 

46.10

 

 

3

 

 

 

Sammanställning

                 
                     

3

Ida Malmborg

5

 

46.10

 

 

 

     

8

Isabelle Malmborg

5

 

47.83

 

 

 

     
                     

F14 80 m häck Final

                 
                     

Höjd: 76,2cm

                 
                     

lördag 09:50

                   
                     

Heat 2Vind: +0,1

                 
                     

6

Julia Samuelsson

5

 

14.64

 

 

7

 

 

 
                     

F14 Höjd Final

                 
                     

lördag 10:30

                   
                     

6

Beatrix Flensborg

5

 

140

 

 

 

SB

 

 

7

Julia Samuelsson

5

 

135

 

 

 

 

 

 

14

Isabelle Malmborg

5

 

125

 

 

 

 

 

 

15

Ida Malmborg

5

 

115

 

 

 

 

 

 
                     

F14 Längd Final

                 
                     

söndag 11:25

                   
                     

5

Amanda Lindén

5

 

4.32

 

 

 

 

 

 
                     

F14 Spjut Final

                 
                     

Vikt: 500g

                 
                     

lördag 14:45

                   
                     

4

Julia Samuelsson

5

 

21.34

 

 

 

 

 

 

7

Beatrix Flensborg

5

 

18.19

 

 

 

 

 

 

8

Ida Malmborg

5

 

17.50

 

 

 

 

 

 

9

Isabelle Malmborg

5

 

15.55

 

 

 

 

 

 
                     

F13 60 m Försök

                 
                     

söndag 10:40

                   
                     

Heat 1Vind: +0,1

                 
                     

5

Elsa kjellström

6

 

9.19

 

 

 

 

 

 

 

Linn Adolfsson

6

 

DNS

 

 

 

 

 

 
                     

F13 200 m Final

                 
                     

lördag 13:00

                   
                     

A-FinalVind: -2,0

                 
                     

5

Linn Adolfsson

6

 

29.14

 

 

6

 

 

 

Sammanställning

                 
                     

6

Linn Adolfsson

6

 

29.14

 

 

 

     
                     

F13 600 m Final

                 
                     

söndag 15:20

                   
                     

1

Linn Adolfsson

6

 

1:44.83

 

 

 

PB

 

 

4

Nora Hägg

6

 

1:51.80

 

 

 

 

 

 
                     

F13 60 m häck Final

                 
                     

Höjd: 68,6cm

                 
                     

lördag 09:10

                   
                     

Heat 2Vind: -0,3

                 

6

Linn Adolfsson

6

 

10.74

 

 

7

 

 

 
                     

F13 Höjd Final

                 
                     

söndag 12:20

                   
                     

12

Elsa kjellström

6

 

130

 

 

 

PB

 

 
                     

F13 Längd Final

                 
                     

Hoppzon

                 
                     

lördag 10:05

                   
                     

16

Linn Adolfsson

6

 

3.87

 

 

 

 

 

 
                     

F13 Kula Final

                 
                     

Vikt: 2,0kg

                 
                     

lördag 11:30

                   
                     

11

Linn Adolfsson

6

 

8.07

 

 

 

 

 

 
                     

F13 Spjut Final

                 
                     

Vikt: 400g

                 
                     

söndag 13:35

                   
                     

Kommentar: Kastmätningen i F13 Spjut gjordes felaktigt enligt seniorregler. Hänsyn togs ej till regel O.4.3.8.1

                     

6

Elsa kjellström

6

 

21.39

 

 

 

PB

 

 
                     

F12 60 m Försök

                 
                     

söndag 09:30

                   
                     

Heat 2Vind: +0,4

                 
                     

4

Mina Hägglund

7

 

9.53

 

q

 

 

 

 
                     

F12 60 m Final

                 
                     

söndag 13:10

                   
                     

Vind: -1,5

                 
                     

6

Mina Hägglund

7

 

9.49

 

 

 

 

 

 
                     

F12 600 m Final

                 
                     

lördag 14:50

                   
                     

1

Mina Hägglund

7

 

1:57.46

 

 

 

PB

 

 

6

Mina Hägglund

7

 

110

 

 

 

 

 

 
                     

Män 800 m Final

                 
                     

söndag 17:00

                   
                     

1

Max Bechtel

1

 

1:59.22

 

 

 

 

 

 

3

Léo Bastien

0

 

2:03.02

 

 

 

 

 

 
                     

Män 110 m häck Final

                 
                     

Höjd: 106,7cm

                 
                     

lördag 11:00

                   
                     

Vind: -1,2

                 
                     

1

Fredrik Samuelsson

95

 

14.67

 

 

 

 

 

 
                     

 

Sergej Nikolajev

73

 

x

 

 

 

 

 

 
                     

Män Kula Final

                 
                     

Vikt: 7,26kg

                 
                     

lördag 14:20

                   
                     

Kommentar: Carl Af Forselles utom tävlan (6 kg)

     
                     

1

Patrik Lindstedt

99

 

16.27

 

 

 

PB

 

 

 

Carl Af Forselles

1

 

11.94

 

 

 

 

6 kg, utom tävlan

 
   

1

 

3

4

5

6

     
                     

Män Spjut Final

                 
                     

Vikt: 800g

                 
                     

söndag 15:20

                   
                     

2

Kamil Kaminski

96

 

60.72

 

 

 

 

 

 
                     

P19 110 m häck Final

                 
                     

Höjd: 99,1cm

                 
                     

lördag 10:50

                   
                     

Vind: -0,7

                 
                     

1

Carl Af Forselles

1

 

14.63

 

 

 

 

 

 
                     

P17 100 m Försök

                 
                     

söndag 12:00

                   
                     

Heat 3Vind: -1,5

                 
                     

3

Lucas Lindberg

4

 

12.12

 

 

 

 

12.12

 
                     

P17 200 m Final

                 
                     

lördag 13:40

                   
                     

A-FinalVind: -1,0

                 
                     

2

Mårten Nystrand

3

 

25.03

 

 

10

 

 

 
                     

P17 110 m häck Final

                 
                     

Höjd: 91,4cm

                 
                     

lördag 10:40

                   
                     

Vind: -0,5

                 
                     

2

Elias Lind

3

 

16.91

 

 

 

 

 

 
                     
                     

P17 Längd Final

                 
                     

lördag 12:25

                   
                     

5

Elias Lind

3

 

6.07

 

 

 

 

 

 
                     

P17 Kula Final

                 
                     

Vikt: 5,0kg

                 
                     

lördag 14:20

                   
                     

2

Elias Lind

3

 

13.86

 

 

 

 

 

 
                     

P15 80 m Final

                 
                     

söndag 11:40

                   
                     

Vind: +1,8

                 
                     

1

Lucas Lindberg

4

 

9.70

 

 

 

PB

 

 
                     

P15 300 m Final

                 
                     

lördag 15:20

                   
                     

 

Fredrik Samuelsson

95

 

34.91

 

 

 

 

Utom tävlan

 
                     
                     

P15 80 m häck Final

                 
                     

Höjd: 84,0cm

                 
                     

lördag 10:10

                   
                     

Vind: +0,9

                 
                     

2

Elias Boman

4

 

12.40

 

 

 

PB

 

 
                     

4

Elias Boman

4

 

168

 

 

 

PB

 

 
                     
                     

P15 Längd Final

                 
                     

söndag 14:00

                   
                     

4

Elias Boman

4

 

5.14

 

 

 

 

 

 
                     

P15 Kula Final

                 
                     

Vikt: 4,0kg

                 
                     

söndag 12:00

                   
                     

1

Elias Boman

4

 

11.18

 

 

 

 

 

 
                     

P15 Spjut Final

                 
                     

Vikt: 600g

                 
                     

lördag 15:35

                   
                     

3

Elias Boman

4

 

31.64

 

 

 

PB

 

 
                     

P14 80 m Försök

                 
                     

söndag 11:20

                   
                     

Heat 2Vind: -0,3

                 
                     

6

Mindor Bergler

5

 

11.14

 

 

 

 

 

 
                     
                     

P14 300 m Final

                 
                     

lördag 15:25

                   
                     

A-Final

                 
                     

1

Vidar Lind

5

 

40.37

 

 

1

 

 

 
                     

P14 800 m Final

                 
                     

söndag 16:00

                   
                     

1

Samuel Berhane

5

 

2:22.96

 

 

 

 

 

 
                     

P14 Höjd Final

                 
                     

lördag 11:45

                   
                     

2

Mindor Bergler

5

 

160

 

 

 

 

 

 

4

Vidar Lind

5

 

145

 

 

 

 

 

 
                     

P14 Längd Final

                 
                     

söndag 11:35

                   
                     

10

Mindor Bergler

5

 

4.62

 

 

 

 

 

 
                     

P14 Spjut Final

                 
                     

Vikt: 600g

                 
                     

lördag 16:10

                   
                     

1

Erik Larripa Taxell

5

 

36.41

 

 

 

SB

 

 

5

Olle Skymne

5

 

24.53

 

 

 

 

 

 
                     
                     

P13 600 m Final

                 
                     

söndag 15:30

                   
                     

2

Alex Hägg

6

 

1:44.76

 

 

 

PB

 

 
                     
                     

P12 600 m Final

                 
                     

lördag 15:00

                   
                     

5

Oliver Sörman

7

 

1:55.28

 

 

 

 

 

 

6

Simon Berhane

7

 

1:55.98

 

 

 

 

 

 

7

Jonathan Lotker

7

 

1:57.15

 

 

 

PB

 

 
                     
                     

P12 Längd Final

                 
                     

Hoppzon

                 
                     

lördag 10:55

                   
                     

9

Hugo Skymne

7

 

4.01

 

 

 

PB

 

 

11

Irving Lind

7

 

3.63

 

 

 

 

 

 
                     
                     

P11 600 m Final

                 
                     

lördag 14:30

                   
                     

6

Edwin Larripa Taxell

8

 

2:05.25

 

 

 

 

 

 

10

Fredrik Danielsson

8

 

2:17.91

 

 

 

 

 

 
                     

P11 Höjd Final

                 
                     

lördag 11:45

                   
                     

2

Edwin Larripa Taxell

8

 

138

 

 

 

PB

 

 

6

Fredrik Danielsson

8

 

120

 

 

 

PB

 

 
                     

P11 Kula Final

                 
                     

Vikt: 2,0kg

                 
                     

lördag 10:30

                   
                     

1

Edwin Larripa Taxell

8

 

8.63

 

 

 

SB

 

 

2

Fredrik Danielsson

8

 

7.83

 

 

 

 

 

 
                     

P10 600 m Final

                 
                     

söndag 15:05

                   
                     

5

Wilmer Hägg

9

 

2:04.49

 

 

 

 

 

 

6

Jamie D Kinane

9

 

2:07.21

 

 

 

PB

 

 
                     

 


Kansliet informerar

Köp kläder: Webbshop

Till Kostnadsräkningen

Klubbens Antidopingarbete

Utbildningsplattformen
Sport conference 

Kansliet har kvällsöppet till kl 19 måndagar och torsdagar.

Men ring gärna och kolla innan du kommer, så att vi är på plats just när du dyker upp: 08-739 97 06.

Vill du inte att ditt friidrottande barn ska vara med på bild på klubbens hemsida? Mejla marianne.hsk@telia.com!

Senaste bildspelet

Fightern

Våra arrangemang

VårRuset
27-28 maj 2019 »

ASICS Stockholm High Five
31 maj 2019 »

ASICS Stockholm Marathon
1 juni 2019 »

Stockholm Mini Marathon
2 juni 2019 »

STHML 10
13 juni 2019 »

Ragnar Lake Mälaren
15-16 juni 2019 »

Folksam Grand Prix Sollentuna
18 juni 2019 »

STHLM Urban Trail
11 augusti 2019 »

Stafesten för UNICEF
21-22 augusti 2019 »

Lilla Tjejmilen
31 augusti 2019 »

Tjejmilen
31 augusti 2019 »

RAMBOLL Stockholm Halvmarathon
7 september 2019 »

Tjur Ruset
5 oktober 2019 »

Kalvruset
5 oktober 2019 »

Hässelbyloppet
13 oktober 2019 »

STHLM X
19 oktober 2019 »

Höstrusket
2 november 2019 »

Mine to Run
17 november 2019 »

Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06