Elva guld, tio silver, två brons och 15 PB, så fortsatte SAYO

2019-06-10 | Marianne Fricke Stjernström

Amanda Hansson som vann både K 100 meter och K 100 meter häck på fredagen fortsatte på lördagen med att vinna längdhoppet på 5.90. 

Lördagens SAYO bjöd på ännu mer fest för hässelbyarna.

 


Amanda Hansson hoppade 5,90 på lördagens SAYO. Arkivbild: DECA Text@Bild.

 

M 800 m A
                 
Anton Persson 96   Hässelby SK 1:52.83     SB
                 
M 800 m C
                 
Kinane Matt 68   Hässelby SK 2:15.22      
                 
 800 m D
                 
Erik Bungerfält 1   Hässelby SK 2:17.94      
                 
M 800 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Anton Persson 96   Hässelby SK 1:52.83 1 1 SB
26  Kinane Matt 68   Hässelby SK 2:15.22 3 7  
27  Erik Bungerfält 1   Hässelby SK 2:17.94 4 4  
                 
M 400 m häck (91,4 cm)
                 
Filip Pestic 94   Hässelby SK 53.00      
                 
M Längd       
                 
Buba Darboe 94   Hässelby SK 7.34 (0.3)    
13  Jacob Tysén Holmberg 0   Hässelby SK 6.07 (3.0)    
                 
P17 100 m Försök 3 Vind:1.3
                 
Vincent Arousell 3   Hässelby SK 12.02      
Melker Tingberg 2   Hässelby SK 12.11     PB
                 
P17 100 m Försök 4 Vind:3.2
                 
Mårten Nystrand 3   Hässelby SK 11.89      
                 
P17 100 m Försök 5 Vind:1.2
                 
Elias Lind 3   Hässelby SK 12.12      
                 
P17 300 m häck A
                 
Melker Tingberg 2   Hässelby SK 43.65      
                 
P17 300 m häck Sammanlagd lista       
            heat pl  
Melker Tingberg 2   Hässelby SK 43.65 1 5  
                 
P17 Längd       
                 
10  Oliver Gao 2   Hässelby SK 5.92 (0.2)    
12  Vincent Arousell 3   Hässelby SK 5.84 (-0.5)    
14  Elias Lind 3   Hässelby SK 5.75 (-1.8)    
                 
P17 Diskus Sportfältet       
                 
Elias Lind 3   Hässelby SK 34.31      
                 
P15 80 m Försök 2 Vind:1.9
                 
Linus Jonsson 4   Hässelby SK 9.80 q   PB
                 
P15 80 m Försök 3 Vind:1.8
                 
Lucas Lindberg 4   Hässelby SK 9.47 q   PB
                 
P15 80 m Final Vind:1.0
                 
Lucas Lindberg 4   Hässelby SK 9.48      
                 
P15 800 m
                 
Linus Jansson 4   Hässelby SK 2:11.41      
Elias Boman 4   Hässelby SK 2:11.89     PB
                 
P15 Längd       
                 
Linus Jonsson 4   Hässelby SK 6.16 (-1.6)    
11  Elias Boman 4   Hässelby SK 5.40 (-1.3)    
14  Eli Dahl Oud 4   Hässelby SK 5.24 (-2.7)    
22  Jens Kervefors 4   Hässelby SK 4.02 (0.0)    
                 
P15 Kula       
                 
Eli Dahl Oud 4   Hässelby SK 11.55      
Elias Boman 4   Hässelby SK 11.32      
10  Jens Kervefors 4   Hässelby SK 7.98      
                 
P15 Diskus Sportfältet       
                 
Linus Jonsson 4   Hässelby SK 42.89     PB
Eli Dahl Oud 4   Hässelby SK 32.00      
10  Elias Boman 4   Hässelby SK 23.66      
11  Jens Kervefors 4   Hässelby SK 19.67      
                 
P15 Spjut       
                 
Linus Jonsson 4   Hässelby SK 48.75     PB
Elias Boman 4   Hässelby SK 29.81      
10  Jens Kervefors 4   Hässelby SK 23.10      
                 
                 
P14 80 m Försök 1 Vind:2.6
                 
Vidar Lind 5   Hässelby SK 9.88 q    
                 
P14 800 m
                 
Samuel Berhane 5   Hässelby SK 2:24.88      
                 
P14 Längd       
                 
Leo Wickert 5   Hässelby SK 3.97 (0.8)    
                 
P14 Kula       
                 
Erik Larripa Taxell 5   Hässelby SK 9.96      
                 
P14 Diskus Sportfältet       
                 
Erik Larripa Taxell 5   Hässelby SK 31.32      
Leo Wickert 5   Hässelby SK 17.12      
                 
P12 60 m Försök 1 Vind:0.6
                 
Irving Lind 7   Hässelby SK 9.77     PB
                 
P12 60 m Försök 3 Vind:2.3
                 
Hugo Danielsson 7   Hässelby SK 9.58      
                 
P12 60 m Försök 4 Vind:0.0
                 
Hugo Skymne 7   Hässelby SK 9.13      
                 
P12 600 m
                 
Simon Berhane 7   Hässelby SK 1:58.01      
Oliver Sörman 7   Hässelby SK 2:04.28      
                 
P12 Kula       
                 
10  Irving Lind 7   Hässelby SK 7.76     PB
14  Marcus Beckman 7   Hässelby SK 7.00      
25  Hugo Danielsson 7   Hässelby SK 5.40      
                 
P12 Spjut       
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 27.89     PB
16  Hugo Danielsson 7   Hässelby SK 19.77      
23  Irving Lind 7   Hässelby SK 17.82      
26  Marcus Beckman 7   Hässelby SK 15.93      
                 
                 
P11 60 m Försök 1 Vind:1.5
                 
Fredrik Danielsson 8   Hässelby SK 9.57      
                 
P11 60 m Försök 3 Vind:2.6
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 9.30 q    
Philip Antivilo-Lindsjöö 8   Hässelby SK 9.89      
                 
P11 60 m Försök 3 Vind:2.6
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 9.30 q    
Philip Antivilo-Lindsjöö 8   Hässelby SK 9.89      
                 
P11 60 m Final Vind:2.4
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 9.30      
                 
P11 600 m
                 
Rami Fakhreddine 8   Hässelby SK 1:52.19     PB
Oliwer Moody 8   Hässelby SK 2:08.57      
                 
P11 Höjd       
                 
Edwin Larripa Taxell 8   Hässelby SK 1.34      
10  Fredrik Danielsson 8   Hässelby SK 1.18      
                 
K 800 m A
                 
Emma Jansson 91   Hässelby SK 2:21.54     SB
                 
K 800 m Sammanlagd lista       
            heat pl  
Emma Jansson 91   Hässelby SK 2:21.54 1 8 SB
                 
K Stav       
                 
Emelie Beckman 3   Hässelby SK 3.10      
                 
K Längd       
                 
Amanda Hansson 99   Hässelby SK 5.90 (-1.3)    
15  Isabel Lindgren 1   Hässelby SK 5.00 (1.6)    
18  Amanda Möller 0   Hässelby SK 4.86 (2.6)    
                 
F17 300 m häck
                 
Nora Lindahl 4   Hässelby SK 46.36      
Laura Fodor 3   Hässelby SK 47.43      
                 
F17 Stav       
                 
Elsa Eriksson 3   Hässelby SK 2.74      
                 
F17 Längd       
                 
Laura Fodor 3   Hässelby SK 5.26 (1.4)    
18  Marika Åstrand 3   Hässelby SK 4.52 (-0.3)    
                 
F17 Diskus Sportfältet       
                 
Emelie Malmborg 3   Hässelby SK 30.79      
Wilja Wickert 2   Hässelby SK 28.69      
Sofia Boman 2   Hässelby SK 24.58      
                 
F15 80 m Försök 1 Vind:0.5
                 
Saga Hermundstad 4   Hässelby SK 10.65      
                 
F15 80 m Försök 2 Vind:3.7
                 
Nicole Nyberg 4   Hässelby SK 10.79      
Julia Jäderberg 4   Hässelby SK 11.04      
                 
F15 80 m Försök 3 Vind:2.3
                 
Nora Lindahl 4   Hässelby SK 10.16 q    
                 
F15 80 m Försök 4 Vind:1.0
                 
Lia Cederberg 4   Hässelby SK 10.44 q    
Ellen Antivilo-Lindsjöö 4   Hässelby SK 11.07      
                 
F15 80 m Final Vind:3.5
                 
Nora Lindahl 4   Hässelby SK 10.06      
Lia Cederberg 4   Hässelby SK 10.44      
                 
F15 Längd       
                 
Nicole Nyberg 4   Hässelby SK 5.28 (-0.9)    
Saga Hermundstad 4   Hässelby SK 5.22 (0.2)    
14  Ellen Antivilo-Lindsjöö 4   Hässelby SK 4.53 (-1.3)    
16  Julia Jäderberg 4   Hässelby SK 4.38 (-1.1)    
                 
F14 80 m Försök 1 Vind:1.3
                 
Amanda Lindén 5   Hässelby SK 11.22     PB
                 
F14 80 m Försök 2 Vind:1.0
                 
Isabelle Malmborg 5   Hässelby SK 11.19      
                 
F14 80 m Försök 4 Vind:3.0
                 
Ida Malmborg 5   Hässelby SK 10.84 q    
                 
F14 Längd       
                 
10  Isabelle Malmborg 5   Hässelby SK 4.41 (0.1)    
15  Ida Malmborg 5   Hässelby SK 4.26 (-2.2)    
20  Amanda Lindén 5   Hässelby SK 4.18 (-0.5)    
                 
F14 Kula       
                 
19  Amanda Lindén 5   Hässelby SK 6.75      
                 
F14 Diskus Sportfältet       
                 
Julia Samuelsson 5   Hässelby SK 25.48     PB
                 
F13 Höjd       
                 
Livia Klaesson 6   Hässelby SK 1.45     PB
                 
F13 Kula       
                 
11  Elsa Kjellström 6   Hässelby SK 9.43     PB
                 
F13 Spjut       
                 
12  Elsa Kjellström 6   Hässelby SK 19.52      
                 
F12 60 m Försök 2 Vind:0.8
                 
Elin Gulliksson 7   Hässelby SK 10.05      
                 
F12 60 m Försök 3 Vind:1.3
                 
Moa Forsén 7   Hässelby SK 9.59     PB
Alisha Mirza 7   Hässelby SK 10.18      
                 
F12 600 m
                 
Mina Hägglund 7   Hässelby SK 1:56.42      
                 
F12 Kula       
                 
Alisha Mirza 7   Hässelby SK 8.20      
21  Elin Gulliksson 7   Hässelby SK 6.37      
                 
F11 60 m Försök 3 Vind:3.1
                 
Isabella Sjöholm Vitasovic 8   Hässelby SK 9.52      
                 
F11 60 m Försök 4 Vind:0.3
                 
Olivia Pihl 8   Hässelby SK 9.21     SB
Moa Hill 8   Hässelby SK 11.16      
                 
F11 60 m Försök 5 Vind:2.2
                 
Matilda Barasciutti 8   Hässelby SK 9.56      
Mila Almström 8   Hässelby SK 10.93      
                 
F11 600 m
                 
17  Isabella Sjöholm Vitasovic 8   Hässelby SK 2:37.73      
18  Moa Hill 8   Hässelby SK 2:39.96      
                 
F11 Höjd       
                 
Moa Hill 8   Hässelby SK 1.07      
                 


Kansliet informerar

Kansliet har oregelbundna öppettider. Mejla hsk.friidrott@telia.com om du behöver hjälp.

Köp kläder: Webbshop

Till Kostnadsräkningen

Klubbens Antidopingarbete

Utbildningsplattformen
Sport conference 

Vill du inte att ditt friidrottande barn ska vara med på bild på klubbens hemsida? Mejla marianne.hsk@telia.com!

Senaste bildspelet

Fightern

Våra arrangemang

Kalvruset
5 oktober 2019 »

Tjur Ruset
5 oktober 2019 »

Hässelbyloppet
13 oktober 2019 »

STHLM X
19 oktober 2019 »

Höstrusket
2 november 2019 »

Mine to Run
17 november 2019 »

Ansvarig utgivare: Marianne Fricke Stjernström, E-mail: , Telefon: 08-739 97 06